Zde může být vaše reklama.

GLOSA Jak a kam investuje Olomouc veřejné prostředky?

Jak a kam investuje Olomouc veřejné prostředky?

foto: olomouc.eu

15. 03. 2024 - 11:36

Lidé v Olomouci diskutují o všem možném, od globálních problémů až po výsledky fotbalové Sigmy a hokejové Mory. Jistě všechny také zajímá, co pro ně jejich město z veřejných peněz dělá nebo plánuje dělat. Investuje hodně nebo málo? A hlavně – kam investuje?

Letos jde z rozpočtu města do investic o minimálně 140 milionů korun více než vloni. Město hospodaří s rozpočtem přesahujícím tři miliardy korun, z toho do investic pošleme 660 milionů korun, což by ale díky očekávaným dotacím neměla být konečná částka.

Prioritou zůstávají opravy a rozšiřování kapacit škol a školek. Na Základní škole Demlova letos dokončíme nové střechy celého školního areálu. Větší opravy a rozšiřování kapacit letos čekají MŠ v Chomoutově či třeba ZŠ Čajkovského. Na Svatém Kopečku uděláme dětem za přibližně šedesát milionů korun novou družinu ze staré nevyužívané budovy v Křičkově ulici. Osobně považuji zlepšování stavu městských škol a školek za prioritu.

Stejně tak je ale důležité zlepšovat dopravní infrastrukturu, a to nejen pro individuální automobilovou dopravu, ale i pro hromadnou dopravu a cyklisty. Největší stavební investicí roku 2024 bude modernizace tramvajové trati v ulicích Brněnská a Hraniční. Přitom kompletně opravíme podchod pod zastávkou Pionýrská a v plánu máme také modernizaci několika světelných křižovatek a zcela nové semafory na křižovatce pod vodojemem v ulici I. P. Pavlova. Opravovat a rekonstruovat budeme v Olomouci několik ulic, včetně vodohospodářské infrastruktury, křižovatek, postavíme také nové přechody pro chodce a několik mostů – například nyní stavíme lávku pro pěší a cyklisty u Globusu, která propojuje městské části Neředín a Řepčín. Zahájíme stavbu cyklostezky z Neředína do Topolan a připravujeme také cyklostezku do Chomoutova. Tu bychom měli začít stavět příští rok.

Značnou část veřejnosti zajímá i sportovní infrastruktura. Připravujeme projekt na malý zimní stadion vedle stávajícího velkého zimního stadionu, jehož stavbu chceme zahájit příští rok. Naše město potřebuje minimálně dvě plnohodnotné ledové plochy. Nový stadion bude sloužit jak mladým hokejistům, tak veřejnosti, školám, krasobruslařům, hobby hokejistům, handicapovaným a dalším. Letos se bude také projektovat nový 25m bazén v areálu aquaparku a do budoucna snad i hala pro míčové sporty. Na fotbalovém stadionu letos vyměníme kompletně osvětlení za 11,5 milionu korun.

Je to jen takový stručný výčet, přesto ale dovoluje udělat si obrázek o tom, jak na tom momentálně Olomouc je, co chce a kam směřuje. Myslím, že i tento heslovitý výčet dovoluje určitý optimismus.

Další články