Zde může být vaše reklama.

ANKETA Jak vylepšit Svátky města Olomouce?

Jak vylepšit Svátky města Olomouce?

foto: olomouc.eu/ Jan Andreáš

04. 06. 2024 - 12:17

Dlouhou tradici mají Svátky města Olomouc. Nikdy při nich nechybí průvod ke cti svaté Pavlíny, patronky města. Jiné součásti programu se ale za dlouhá léta měnily. Představitelům všech stran v zastupitelstvu jsme položili stejnou otázku, jak by oblíbené olomoucké městské svátky případně vylepšili.

Anketní otázka: Svátky města Olomouce mají opravdu letitou tradici, jejich obsah se postupně proměňoval. Co by podle vás v programu této události nikdy nemělo chybět a napadá vás, jaká novinka by případně Svátkům města mohla pomoct k větší atraktivitě?

Dominika Kovaříková, zastupitelka SPOLU / TOP09: Určitě by neměl chybět tradiční pochod k poctě patronky města sv. Pavlíny, který Olomoučany pěkně stmeluje. Účastníky pochodu bych více pobízela k tomu, aby sami využili možnosti obléci si různé dobové oblečení, které mají k dispozici. Situování se do nějaké role pomocí kostýmů je příjemným ozvláštněním a udělá ze slavnostního pochodu opravdu nevšední zážitek. Také bych do slavností zapojila více zdejší parky – například druhou koncertní scénou pro místní umělce ve Smetanových sadech v altánku u Fontány po celou dobu trvání svátků města.

Martin Major, zastupitel, SPOLU/ODS: Od začátku bylo základem svátků připomenutí patronátu svaté Pavlíny. Proto logicky nemůže chybět průvod k její poctě. Z minulosti si pamatuji, že velkým lákadlem bývaly řeba rekonstrukce historických bitev, které se odehrávaly v příkopu pod hradbami v Bezručových sadech a také pochod historických vojenských jednotek včetně jezdců na koních býval mnohem parádnější a výpravnější než dnes. Proto bych asi nehledal za každou cenu novinky, ale vrátil se k tomu, co se osvědčilo a mělo úspěch u olomouckého publika. Vždyť pro něj se tyto svátky pořádají, mají především povzbudit hrdost na příslušnost ke starobylé Olomouci.

Eva Machová, zastupitelka, STAN: Svátky města jsou kulturní a společenskou událostí mnoha měst v ČR, ale také v dalších státech. Většina měst má ustálený program s historickými průvody, koncerty, výstavami, představením v divadle, případně nabídkou místních gastro specialit.  Na městských slavnostech lze uvést celou řadu inovativních prvků, které mohou zvýšit atraktivitu akce, např. tematické dny a večery vztahující se ke středověkým slavnostem nebo interaktivní umělecké instalace, které umožnují návštěvníkům zapojit se do tvorby uměleckých děl současnosti. Pestrost aktivit zajištuje vyžití nejen pro místní občany i turisty.

 

Další články