Zde může být vaše reklama.

GLOSA Proč Olomouc stále tápe?

Proč Olomouc stále tápe?

foto: Muzeum umění Olomouc

11. 03. 2024 - 10:14

V době psaní tohoto příspěvku, 4. března, mi Facebook připomněl vzpomínku z roku 2019. Před pěti lety jsem psal o SEFO & Šantovce Tower s výzvou, abychom se nebáli příležitostí. Od té doby se ani jeden z těchto projektů ještě nezačal ani stavět, což potvrzuje dlouhodobé problémy s realizací velkých projektů v Olomouci.

Snad ještě déle se ovšem táhne téma nového zimního stadionu. Plechárena doslova drží pohromadě jen díky provizorním opravám a neekonomickým látáním. Nejen tyto projekty jasně podtrhují mou frustraci: neskutečná byrokracie, dlouhé čekací doby a někdy i neschopnost veřejné správy efektivně jednat. Jasně, legislativa je složitá, vše má své postupy, ale já se s tím prostě pořád nemůžu smířit.

Co se týká zmíněného zimního stadionu, jsou na druhé straně města, která realizují velmi ambiciózní projekty: Brno plánuje největší strategickou investici v historii – halu pro více než třináct tisíc diváků s cenou minimálně šest miliard. Pardubice, resp. soukromý investor postaví arénu pro dokonce více než patnáct tisíc diváků, která má stát osm miliard. Jihlava svůj sen v podobě investice do nové haly v hodnotě bezmála dvou miliard již naplno realizuje a to samé lze brzy očekávat také ve Zlíně, v Ostravě. Město Olomouc (paté / šesté nejlidnatější město v zemi) stále tápe.

Již několik politických stran mělo halu mezi svými prioritami, otázkou ale zůstává, zda se někdy našel reálný tahoun, lídr tohoto projektu, který by pro realizaci udělal možné i nemožné. Já si to úplně nemyslím. Ani dnes vlastně nejsem schopen jasně říct, co je ve městě prioritní variantou. U nás v Olomouci, než se opravdu definitivně rozhodně o jasném řešení, totiž Plechárena možná spadne. Sice běží proces tržních konzultací, pak ale bude opět jednat zastupitelstvo. Aby to nebylo tak jednoduché, v případě dalších postupů ambiciózního projektu na Velkomoravské bude muset veřejnou podporu posvětit ještě Evropská komise. Suma sumárum, je to ještě na dlouho a výsledek nejasný, ve finále totiž město stále může podat veto. K tomu všemu se paralelně stále intenzivně debatuje o variantě úpravy areálu stávající Plecharény, a tak vlastně pořád není jasný směr, natož výsledek.

Ale abych nebyl na závěr negativní, pořád se nám v Olomouci žije dobře a město se, zejména pak díky soukromé sféře, celkem slušně rozvíjí.

Další články