SK Sigma - Plzeň 18.5.

ROZHOVOR SE VČELAŘEM Včely z naší střechy létají až do parku

Včely z naší střechy létají až do parku

foto: Archiv

20. 05. 2025 - 14:19

Zatímco většina jeho vrstevníků ve věku 20 let tráví volný čas na diskotékách a po barech, on se stará o včely na střeše obchodního centra. Filip, který se včelaření věnuje více než polovinu svého života, totiž dostal na starosti péči o včelstva v rámci ekologických projektů Galerie Šantovky. Cílem iniciativy je využít zdejší rozsáhlé venkovní plochy a podpořit rozvoj čím dál více ohrožených opylovačů. Chov pracovitých hmyzích tvorů je sice bezesporu atraktivní zálibou, kterou však nelze realizovat bez dostatku času. Péče o včely je velká starost.

 

Jak ses ke včelaření dostal?

Ke včelaření mě dovedl můj táta, který si pořídil včely před 11 lety a já mu musel od začátku pomáhat. Bylo proto nemožné, abych nebyl do tohoto řemesla zasvěcen. Hlavním důvodem, proč se ale této činnosti věnuji, je má láska k medu. Je totiž velmi zdravý a zároveň umí zahnat chuť na sladké. Posledních 11 let je nedílnou součástí každé mé snídaně.

Co Tě na tom baví a fascinuje?

Včely jsou z mého pohledu jedny z nejvíce fascinujících tvorů živočišné říše. Jsou extrémně systematické a to, jak dovedou stavět, mě fascinuje. No a samozřejmě nejlepší je pak samotný produkt, který svou těžkou prací tvoří. Abych včelímu světu více porozuměl, navštěvoval jsem na střední škole také dobrovolný včelařský kroužek a posléze včelařské praktikum v prvním ročníku na vysoké škole.

Hodně se píše, že včely mizí, čím to podle Tebe je?

Říká se, že pokud vyhynou včely, vyhyne člověk. To ale není úplně pravda. Dlouhodobý úbytek se týká celé hmyzí říše, ovšem člověka ohrožuje zejména slábnoucí populace všech opylovačů. Může za to chemie v zemědělství, úbytek přirozených stanovišť a změny ve využívání krajiny. Na mizení včel se však ještě výrazně podílí nárůst nemocí a škůdců.

Včely v obchodním centru jsou nevšední, proč má smysl budovat včelíny na střeše obchodní galerie?

Včely patří mezi hlavní opylovače hmyzí říše a těch je ve městě opravdu málo. Velká rozsáhlá plocha, která je k dispozici na střechách obchodních center, je pro toto využití ideální. Je zde dostatek prostoru jak pro úly, tak pro potřebné včelařské zázemí. Navíc Galerie Šantovka je velmi dobře pozičně situovaná, neboť lokalita nabízí ideální zdroje pro sběr pylu. Jsem rád, že takovéto ekologicky prospěšné aktivity Šantovka ve městě podporuje.

Kam včely létají pro pyl? Je to pro návštěvníky centra bezpečné?

Včely dovedou létat pro pyl až několik kilometrů. Na Šantovce je velká výhoda bezprostřední blízkosti rozsáhlých městských parků a zahrad rodinných domů. Včelám se samozřejmě nepříčí ani obyčejné květinky v květináčích na balkónech. Umístění včel na střeše galerie je zcela bezpečné. Včela si hledí svého a bodne pouze, pokud se sama cítí ohrožena nebo je ohrožena její kolonie. Jediné nebezpečí by hrozilo, kdyby se návštěvníci pohybovali v bezprostřední blízkosti kolem úlů a škodili jim. Včelstva jsou ale umístěna na ploše, která je veřejnosti nepřístupná.

Kolikrát tebe píchla včela?

Možná vás to překvapí, ale za celou tu dobu, co se včelaření věnuji, mě včela bodla jen třikrát.

Kolik medu bude na Šantovce možno vyprodukovat, až se výroba zaběhne?

Jedno včelstvo je schopné za rok vyprodukovat zhruba 20 až 30 kilo medu. To je ale možné jen v opravdu ideálních podmínkách, které ovlivňuje především počasí, genetika a nemoci včel. Včelař proto nikdy dopředu neví, kolik medu bude ve finále mít.

Kolik zde máš včelstev?

První sezónu jsme zahájili se třemi včelstvy. Další roky je plánujeme ještě rozšířit.

Jaké máš se včelami na Šantovce plány do budoucna?

Mým úkolem je postarat se o to, aby se včelám dobře dařilo. Budeme ještě dolaďovat jejich přesné umístění na střeše budovy, kam chceme přidat ještě další dvě včelstva. Už pro ně máme nachystané nástavky ve skladu.

Jsi student pedagogické fakulty a budoucí učitel. Plánuješ nějaké edukativní akce?

V tuto chvíli si nejsem jistý, jestli na to jsem připraven. Pořád je v tomto oboru spousta věcí, které se musím ještě naučit. Nicméně vzhledem k tomu, že veřejnost nemá o včelách prakticky žádné informace, si myslím, že by to možná mohlo stačit (smích). Inspirací by pro mě mohl být i můj skvělý třídní učitel ze střední školy, který byl sám včelařem a vedl ve škole dobrovolný včelařský kroužek. Určitě bych mohl do budoucna vést exkurze, které by zblízka objasňovaly fungování a život včel. Dalším možným řešením, jak získat povědomí o životě včel, by byl například prosklený úl, do něhož by bylo možno nahlížet i z vnitřních prostor galerie. To by se mohlo líbit především malým návštěvníkům. To jsou však zatím jen plány. Nyní je důležité pracovat na tom, aby včely na Šantovce prospívaly.

Další články