Zde může být vaše reklama.

Neplatila výživné, dostala podmínku

Neplatila výživné, dostala podmínku

12. 08. 2016 - 00:00

Pozor, jedná se o článek staršího data a pod předchozím vydavatelem novin. Uvedené informace již nemusí být aktuální.

Trochu nezvyklý obrázek nabízí rodina Vojtěcha L. O dva syny se stará otec, jemuž manželka Blanka L. dluží na výživném. Věcí se zabývaly orgány činné v trestním řízení a Hanácký Večerník je s kauzou seznámen.

Příběh rodiny L. není příliš idylický. Poté, co bylo nejmladšímu synovi rok, matka Blanka opustila otce Vojtěcha, který se tak rázem začal starat o dvě  malé děti. Musel přestat chodit do práce a tím se dostal i do složité ekonomické situace. Matka v průběhu doby o syny příliš nejevila zájem a když, tak jí jej synové Roman a Marek neopětovali.

Vojtěch L. se však ocitl v sociálně ekonomických problémech. Jeho bývalá manželka mu nebyla schopna platit ani minimální výživné čtyři sta měsíčně. Otec se proto v dubnu obrátil na Okresní státní zastupitelství s oznámením trestného činu zanedbání povinné výživy.

Případ tak dostali do rukou policejní vyšetřovatelé. Ti provedli finační šetření, zjistili kolik oba rodiče dostávají na sociálních dávkách, zda děti studují a podobně. Blanka L. odmítla vypovídat s odkazem na možnost v trestním řádu, že by si tím mohla přivodit trestní stíhání sobě nebo osobě blízké. Policisté následně věc předali státnímu zástupci Ivo Černíkovi a ten posléze soudu.

„Obviněná Blanka L. záměrně nepřispěla na výživu svých nezletilých synů, ač jí tato povinnost plynula z občanského zákoníku.  Z tohoto titulu dluží otci dětí částku 15.200 korun. Tedy úmyslně neplnila svou zákonnou povinnost vyživovat jiného po dobu delší než čtyři měsíce, čímž spáchala přečin zanedbání povinné výživy,“ rozhodla v polovině června soudkyně Okresního soudu v Prostějově Šárka Dušková.

Za tento skutek jí uložila trest odnětí svobody 3 měsíce s podmíněným odkladem v délce jednoho roku. Obviněné byla uložena povinnost, aby ve zkušební době podle svých sil uhradila dlužné výživné.

Proti trestnímu příkazu mohla obviněná podat odpor, v takovém případě by byl výrok zrušen a věc by putovala do hlavního líčení. Blanka L. tak neučila a verdikt nabyl právní moci. Pokud nebude v příštích čtyřech měsících výživné platit, vzhledem k podmínce jí hrozí odnětí svobody až na jeden rok.

Soudní verdikt však Vojtěchovi L. situaci neusnadnil. Nyní mu Úřad práce snížil dávky, s odkazem na několik tisíc splaceného výživného.

-jač-

Další články