Zde může být vaše reklama.

Nový hejtman Oto Košta je na seznamu zájmových osob StB

Nový hejtman Oto Košta je na seznamu zájmových osob StB

17. 11. 2016 - 00:00

Pozor, jedná se o článek staršího data a pod předchozím vydavatelem novin. Uvedené informace již nemusí být aktuální.

Nový hejtman Oto Košta (ANO) je na seznamu zájmových osob komunistické Státní Bezpečnosti. Během kampaně o tom nepadlo ani slovo, a mluvčí Olomouckého kraje na dotaz, který jsme položili, nereagovala.

Přitom se možná vůbec nic nestalo - na seznamu zájmových osob se totiž ocitali často bez vlastního přičinění i lidé, kteří nikdy žádnými agenty nebyli, pouze Státní bezpečnost projevila zájem o to je kontaktovat.  Někteří byli vydíráni, někteří o zájmu tajné komunistické policie ani nevěděli. Mlčení samotného Oto Košty na toto citlivé téma, a především (ne)reakce tiskové mluvčí kraje na náš dotaz ovšem zrovna věrohodně nepůsobí.

Kdo byly zájmové osoby
Databázi 770 tisíc jmen zveřejnil disident Stanislav Penc v roce 2009. Zveřejněná data pocházejí  ze dvou počítačových databází StB o evidenci zájmových osob. Zveřejněné záznamy u velké části neříkají nic o tom, na jaké straně daná osoba stála - zda proti tehdejšímu režimu, či zda jako spolupracovník StB. V seznamech by měli být uvedeni lidé, o které měla - ať už z jakýchkoliv důvodů, StB zájem. Seznam, který je k dispozici na www.svazky.cz, vychází z Evidence zájmových osob (EZO), která měla být základní složkou rozsáhlého informačního systému pro StB. Projekt EZO zahájený v roce 1986 počítal s převedením evidence československé rozvědky do počítačové podoby. Databázi se však nepodařilo zprovoznit před rokem 1989. V roce 2003 převzal tato data s 934 949 záznamy (u některých jmen je více záznamů) slovenský Ústav paměti národa (ÚPN). V evidenci jsou například i děti, pravděpodobně emigrantů. EZO obsahuje více než 6 tisíc záznamů, které by se měli vztahovat k osobám mladším 18 let a  mezi nimi je více než 60 osob mladších 10 let. Už jenom proto jsme se snažili ke zjištění, že seznamy obsahují i jméno nového hejtmana Košty, postupovat citlivě.

Kraj mlčí. Je k tomu důvod?
Tiskovému odboru hejtmanství nejprve trvala odpověď na náš dotaz týden. „Dobrý den, jediným dotazem hejtmana (k Vašemu e-mailu) je, kdo je to zájmová osoba?,” odepsala stroze na náš dotaz krajská mluvčí Kamila Navrátilová. Stejně jako v původním e-mailu, i v odpovědi jsme se snažili zdůraznit, že nemáme v úmyslu psát nepravdy...

Celý článek v tištěném Hanáckém Večerníku 18.11.2016

Další články