Zde může být vaše reklama.

Pošťák není pojišťovák. I v Olomouci lidé podepisovali petici proti praktikám pošty

Pošťák není pojišťovák. I v Olomouci lidé podepisovali petici proti praktikám pošty

06. 08. 2016 - 00:00

Pozor, jedná se o článek staršího data a pod předchozím vydavatelem novin. Uvedené informace již nemusí být aktuální.

Kampaň, kterou rozjela Strana zelených upozorňuje na problém českých pošťáků, kteří musí povinně nabízet finanční produkty či prodej různých předmětů. Kdo ze zaměstnanců České pošty odmítne, dostane menší mzdu. Proti problému se ve čtvrtek na dvou místech Olomouckého kraje podepisovala petice.

„Dobrý den, podepíšete nám petici Pošťák není pojišťovák? Jde o to, aby se zaměstnanci České pošty mohli věnovat své práci a nemuseli prodávat stírací losy, simkarty a bankovní účty,“ oslovoval ve čtvrtek návštěvníky olomoucké pošty člen mohelnických zelených Tadeáš Bača, který nejprve sbíral podpisy v Mohelnici a poté před poštou v Olomouci. Právě ve čtvrtek totiž podobné akce probíhaly po celé republice – vrcholila několikaměsíční kampaň Strany zelených za lepší podmínky pracovníků pošt.

O problému se v české společnosti diskutovalo už nějaký čas. Pošťáci se místo své práce musí věnovat tomu aby plnili normy prodeje – prodávají noviny, stírací losy, pojištění nebo spořicí účty. Kdo nesplní plány, přijde o část výplaty. Zvláštní praxe obtěžuje také zákazníky, kteří musejí pravidelně odpovídat na otázku, zda už mají životní pojištění. „Obtěžující nabízení finančních produktů vede nejen k odchodům zkušených pošťaček a pošťáků, ale také k nedůvěře veřejnosti v Českou poštu. Nekritizujeme samotnou přítomnost finančních produktů na České poště, protestujeme proti jejich aktivnímu nabízení, které podle nás zbytečně snižuje úroveň této veřejné služby,“ píší signatáři ve své petici. Na speciálním webu jsou také zveřejňována anonymní svědectví pošťáků a z některých textů opravdu mrazí.

I v Olomouci byl o kampaň zájem. „Chudáci pošťáci,“ vyjádřili se někteří lidé.  U stánku jim petici nabízeli také kandidáti v krajských volbách – architekt Jiří Roubík nebo pedagožka Hana Vacková, oba o přízeň voličů usilují v rámci Koalice pro Olomoucký kraj lidovců a zelených. Podpisů se za den sbírání v Olomouckém kraji sešlo přes sto. Kampaň doprovodily také solidární samolepky, které lidé lepili na obálky a balíky, aby zaměstnancům pošty vyjádřili podporu.

Elektronickou petici Pošťák není pojišťovák najdete zde.

-jač-

Foto: Facebook

Další články