Zde může být vaše reklama.

Případ Jakuba Nepejchala: Otevřená radnice v praxi

Případ Jakuba Nepejchala: Otevřená radnice v praxi

20. 10. 2016 - 00:00

Pozor, jedná se o článek staršího data a pod předchozím vydavatelem novin. Uvedené informace již nemusí být aktuální.

Není vyhazov jako vyhazov. Ten, který se možná bude týkat Jakuba Nepejchala, bude zřejmě řešit dokonce Rada města Olomouce. Pirát Nepejchal totiž zveřejnil na internetovém fóru veřejné materiály ze zasedání Představenstva olomouckého dopravního podniku, a začaly se dít věci.

Pirát Jakub Nepejchal byl do funkce člena Představenstva Dopravního podniku jmenován po posledních komunálních volbách, a to za Občany pro Olomouc. Od začátku svého působení zveřejňoval na internetovém fóru zápisy ze zasedání Představenstva; Dopravní podnik je totiž povinným subjektem v rámci zákona 106 o svobodném přístupu k informacím, a materiály ze zasedání jsou tedy tak jako tak veřejné. Narazil ovšem na letité zvyklosti místních „elit”, a reálně mu hrozí odvolání z funkce. Za trest. „Nedostal jsem ani žádný vytýkací dopis, prostě nic. Vím, že se odvolání chystají probírat na radnici, ale na zasedání Rady ani Zastupitelstva to zatím na programu není,” svěřuje se Nepejchal. Dopravní podnik si s ním totiž zjevně neví rady.

Důvodová zpráva Představenstva: Je to rebel!
Dopravní podnik se zjevně snaží iniciovat Nepejchalovo odvolání, dělá to ale mimořádně nešikovně. Jednak o celé věci vůbec neinformoval předsedkyni klubu zastupitelů za Občany pro Olomouc Dominiku Kovaříkovou, která o celé věci neměla ani tušení a minulý týden se jí teprve mohla začít zabývat. Dále, Dopravní podnik si podle informací Hanáckého Večerníku nechal zpracovat celkem tři (!!) právní posudky. Vyšly neurčitě - nic moc nevyřešily, ale v principu konstatovaly zjevnou skutečnost, totiž že Dopravní podnik vlastněný radnicí spadá pod působnost stošestky. Město si chce údajně nechat zpracovat další posudky, a nelze se tedy nezeptat, kolik bude celá ta legrace daňového poplatníka stát.

Kovaříková jednala s primátorem
Šéfka klubu zastupitelů Dominika Kovaříková se minulý týden sešla v této věci nejprve s předsedou představenstva Dopravního podniku Kropáčem, posléze i s primátorem města Staňkem a věc intenzivně řešili. „V tuto chvíli můžu potvrdit, že ke schůzkám došlo a věcí se zabývám,” řekla nám v úterý odpoledne Kovaříková, která si chce před sdělení závazného stanoviska nejprve sama pořádně prostudovat veškerou dokumentaci k celému případu.

Jak to s návrhem na Nepejchalovo odvolání
Věc je ta, že vlastně nikdo neví. Dopravní podnik nejprve přesně věděl, co má udělat, totiž zbavit se Jakuba Nepejchala. Když se o věc začala zajímat média, a to včetně Mladé fronty, zvolil Dopravní podnik dvojakou taktiku, kdy na jedné straně o Nepejchalovo odvolání nadále usiluje, na druhou stranu se ani vůči jemu samotnému dosud jasně nevyjádřil. Věc ustrnula na nekonečném zpracovávání duplicitních právních posudků k celé věci, a to jak ze strany Dopravního podniku, tak v blízké budoucnosti zřejmě i ze strany radnice; obě instituce si tak případ přehazují jako horký brambor a nikomu se nechce finálně rozhodnout.
Sám Nepejchal je přesvědčen, že zveřejnil jen informace, které veřejné byly, a rozhodně neobsahovaly žádná obchodní tajemství. „Každý zápis jsem před jeho vystavením na Internetu pečlivě prošel a zkontroloval, jestli neobsahuje osobní údaje nebo obchodní tajemství. Nikdy jsem nic takové nenašel. Nařknutí z porušení zákona odmítám. Zveřejňování zápisů z představenstva je možná na hraně, ale my Piráti posouváme hranice k větší transparentnosti. A to i za cenu perzekuce a nelibosti ostatních. Návrh na své odvolání z funkce v představenstvu Dopravního podniku města Olomouc odmítám a považuji jej za účelový,” říká Nepejchal.

Věcí se zabývá i předsednictvo Pirátů
Po komunálních volbách 2014 odsadili Piráti v koalici se zelenými a nezávislými kandidáty místa v představenstvech Dopravního podniku a společnosti Flora. „Jednání představenstva nás nijak nepřekvapuje,” komentuje vývoj v Olomouci předseda Pirátů Ivan Bartoš a pokračuje: „Podobným způsobem „zlikvidovala” v Praze primátorka Adriana Krnáčová (ANO) pirátského zastupitele Jakuba Michálka v komisi pro ICT. Všechny strany se před volbami chlubí, jak jim záleží na transparentnosti. Kromě Pirátů to ale prakticky vždy bývá podvod na voliče. Jakmile začneme onu transparentnost jako Piráti realizovat, jsme odstaveni. Podle hesla: Kapři si rybník sami nevypustí.”     
Rada ani Zastupitelstvo města Olomouce prozatím jednání o eventuálním Nepejchalově odvolání z funkce ve zveřejněných programech jednání nemají, jakkoli se tento bod důvodně očekával už minule.  Zda vůbec k nemu dojde, závisí možná i na zmíněných právních posudcích, které si radnice podle všeho nechá znovu zpracovat.
„Česká pirátská strana trvá na stanovisku, že informace jsou zveřejňovány v souladu se zákonem, že na ně mají občané právo a že návrh na odvolání jejího člena je nesmyslný,” uzavírá Hanáckému Večerníku Martin Šmída z Pirátské strany.
Vlastimil Blaťák

Další články