Zde může být vaše reklama.

Prostějovské muzeum slíbilo kavárnu, za rok ji nezvládlo otevřít

Prostějovské muzeum slíbilo kavárnu, za rok ji nezvládlo otevřít

13. 09. 2016 - 00:00

Pozor, jedná se o článek staršího data a pod předchozím vydavatelem novin. Uvedené informace již nemusí být aktuální.

Téměř dva roky uplynuly od kauzy, kdy ředitel prostějovského Muzea a galerie Daniel Zádrapa zakázal v kavárně protestní koncert. Kavárnice poté dostala výpověď. Nová kavárna, tentokrát v režii muzea měla fungovat vloni v září, jenže uplynul rok a stále se nic neděje. Prázdné prostory negenerují žádný nájem a veřejná instituce přichází o peníze.

Kavárna sídlící v prostorách prostějovského muzea – ve Špalíčku měla být dějištěm hudebního koncertu nesouhlasu s účastí komunistů v Radě města Prostějova. Ředitel muzea Daniel Zádrapa to však provozovatelce kavárny Ivetě Valentové zakázal. Argumentoval podmínkami uvedenými v nájemní smlouvě, podle které měla Valentová prostory využívat k provozu kavárny. „Já trvám na tom, že koncert patří k provozu kavárny a jeho zákaz tak neměl ve smlouvě oporu,“ vyjádřila se Iveta Valentová.

O několik měsíců později, na jaře 2015 dostala výpověď. Na toto rozhodnutí vedení muzea se snesla vlna kritiky ze strany prostějovské kulturní veřejnosti. Unikátní kavárna sloužila jako jedinečné místo setkávání, besed, výstav a koncertů. Daniel Zádrapa poté svolal tiskovou konferenci, na které oznámil, že kavárnu bude muzeum provozovat ve vlastní režii a že bude vařit lepší kávu než předchozí provozovatelka, která v sortimentu nabízela na šedesát druhů kávy z celého světa.

„Od září jsme připraveni kavárnu provozovat,“ řekl v březnu 2015 Zádrapa novinářům. Již tehdy se spekulovalo, že prostory jsou chystány na míru pro někoho konkrétního z okruhu Zádrapových přátel.

„Kdy a co přislíbil ředitel Muzea a galerie v Prostějově nevíme,“ odpověděla nyní Hanáckému Večerníku tisková mluvčí Olomouckého kraje Kamila Navrátilová.

Nový provozovatel?

Že to s provozem ve vlastní režii nebude tak horké, dokazuje nedávný článek z webu itydenik.cz. „V současné době se vybírá nový provozovatel, také probíhají jednání o financování počátečních nutných investic a provozních záležitostech tak, aby kavárna mohla co nejdříve zahájit provoz a opět přivítat své návštěvníky,“ stojí v článku, který se tváří jako oficiální stanovisko Muzea. To se od něj nedistancovalo.

Kavárnu však nebylo Muzeum schopno zprovoznit dodnes, přestože už rok měla fungovat. Muzeum tak za dobu, kdy jsou prostory prázdné, přišlo na nájemném o více než dvě stě tisíc, byť podle ředitele prostory měly po část doby využití. „Rekonstrukce prostor kavárny probíhala po odchodu bývalé nájemkyně, od července do konce roku 2015 v mezidobí, kdy zde nebyly dočasné výstavy,“ napsal Zádrapa, který se uchází o přízeň voličů v krajských volbách na kandidátce ČSSD.

Zádrapa neví, co mluví

Jak hodnotí nynější vývoj, jsme se zeptali Ivety Valentové, bývalé provozovatelky, která se stala nepohodlnou. „Aktuální situace kolem kavárny mě nepřekvapuje, není tak jednoduché otevřít kavárnu pro člověka, který tomu rozumí, natož pak pro zkostnatělou instituci, kterou Muzeum bezpochyby je. O slibu pana Zádrapy ohledně otevření v září 2015 si myslím totéž co loni, tedy, že ten pán málokdy ví, co mluví,“ vyjádřila se pro Hanácký Večerník.

Nemá tam co dělat

Před časem dokonce ředitel Zádrapa neotevření kavárny odůvodnil „cílenou kampaní ze strany Jakuba Čecha“ (pozn. - autora tohoto článku). „Kdyby nám ta cílená a dlouhodobá protimuzejní kampaň ze strany Jakuba Čecha a jeho soudruhů nekomplikovala neustále situaci, už by kavárna dávno byla,“ napsal letos v květnu na Facebook Zádrapa.

„Co má normálně myslící člověk říci na to, že ředitel jakékoli instituce může svádět svoji neschopnost na patnáctiletého aktivního občana? Normálně myslící člověk na to může říci snad jen tolik, že ten, kdo svoji neschopnost svádí na někoho jiného, nemá na tom místě co dělat,“ uzavírá Iveta Valentová.

 

-jač-

Další články