Zde může být vaše reklama.

Z redakčního archivu: Honza Kanyza neudělal nic zlého! (2005)

Z redakčního archivu: Honza Kanyza neudělal nic zlého! (2005)

13. 03. 2016 - 00:00

Pozor, jedná se o článek staršího data a pod předchozím vydavatelem novin. Uvedené informace již nemusí být aktuální.

V srpnu 2005 probleskla médii zpráva, že herec Jan Kanyza měl donášet komunistické StB. Olomoučtí kolegové a kamarádi se ale za Kanyzu postavili. Herec byl podle nich vydírán v obtížné životní situaci.

Herec Jan Kanyza prožívá horké chvíle. Vyšlo totiž najevo, že spolupracoval s komunistickou Státní bezpečností. Sedmapadesátiletý muž, který se narodil v Lipníku nad Bečvou a mládí strávil v Olomouci, měl donášet na své herecké kolegy jako byli Jiří Zahajský, Václav Sloup, Jiří Kodet, nebo současný ministr kultury Vítězslav Jandák.Olomoučtí kamarádi a kolegové se však Kanyzy zastávají a tvrdí: Honza neudělal nic tak hrozného, vědomě by nikomu neublížil.

"Především se kamarádi neházejí přes palubu, když jsou v maléru. Mám pocit, že je to hon na čarodějnice. Mnozí přátelé věděli o tom, že má StB Honzu na mušce. Jezdil ven s pantomimou Borise Hybnera a když se vrátil, tak si ho estébáci vytáhli a dusili ho otázkami, co všecko tam dělali a s kým se setkali. Mně se nelíbí, že se nikdo nezajímá o ty, kdo drželi Honzu u výslechů a kdo z něj tahal rozumy. Jsem přesvědčen, že jim řekl informace, o kterých věděl, že jimi nemůže ublížit. Samozřejmě mohl vším praštit a jít do kotelny, jenže vystudoval herectví na AMU a chtěl hrát," domnívá se Kanyzův přítel Richard Pogoda. Státní bezpečnost dobře odhadla, že Kanyza je člověk, který je nepošle do háje. Pogoda byl svědkem i toho, jak z jeho bytu volal Jan Kanyza některému ze svých kolegů, aby si dával pozor, protože se na něj zaměřili tajní. Že je pod tak intenzivním tlakem StB, to ale netušil.

Komunisti Kanyzovi, podle Pogodových slov, ovšem nedali prostor k tvůrčímu rozvoji a přesunuli jej z Divadla Na Zábradlí na Barrandov, kde musel hrát partyzány, válečné hrdiny nebo zlotřilé agenty, což ho jako herce diskvalifikovalo. Režimní snímky nemohl odmítnout, protože byl zaměstnanec Filmového studia Barrandov. "Dokud nezačal dabovat, tak se nemohl jako umělec ohlédnout na něco, na co by mohl být hrdý," podotýká Pogoda, který se příliš nediví, že jeho kamarád přistoupil na tuto hru, jen aby přežil. V době, kdy byl objektem zájmu StB, měl jen provizorní bydlení a do toho se mu narodila dcera. "To se pak dělá nátlak velmi lehce. Strach o rodinu a o práci dokáže pořádně zpřeházet životní hodnoty," myslí si Richard Pogoda.

-red-

Další články