Zde může být vaše reklama.

Fakultka zabodovala krůtí kapsou na soutěži kuchařů

Fakultka zabodovala krůtí kapsou na soutěži kuchařů

foto: archív

30. 08. 2019 - 19:00

Jeden ze tří nejlepších racionálních pokrmů připravovaných v provozech společného stravování v České republice můžete ochutnat ve Fakultní nemocnici Olomouc. Rozhodlo se o tom v úterý 27. srpna při finálovém vyvrcholení soutěže Nejlepší kuchař roku 2019 ve společném stravování, kterou pořádala Asociace kuchařů a cukrářů ČR. Krůtí kapse se špenátem, mozarellou a celozrnným kuskusem, kterou nachystala kuchařka Zuzana Venská, nakonec sedmičlenná porota přiřkla bronzovou příčku. „Jsem moc ráda, že jim náš recept chutnal. A možná jsme mohli pomýšlet i na lepší umístění, kdybychom se nesnažili za každou cenu držet původního zadání,“ usmívá se spokojená kuchařka FN Olomouc.

Kuchaři mohli soutěžit v šesti kategoriích, od mateřských škol až po zástupce domů pro seniory, rehabilitačních ústavů či nemocnic. Podmínky přitom byly nastaveny tak, že pro kuchaře fakultní nemocnice připadala v úvahu jen kategorie Nejlepší racionální pokrm. Podle šéfkuchařky FN Olomouc Simony Grigárkové, která Zuzanu Venskou do Prahy doprovázela, bylo zadání striktně dané. „Povinnými surovinami bylo krůtí maso, sezónní zelenina
a zastoupena musela být vláknina. Pořizovací cena za potraviny na přípravu jedné porce neměly překročit čtyřicet korun a hlavně to muselo být jídlo, které se běžně strávníkům podává,“ vyjmenovává základní pravidla. Úspěšný recept na krůtí kapsu podle Simony Grigárkové vznikal ve spolupráci Provozu stravování a Oddělení léčebné výživy. „V prvním kole se zaslané recepty hodnotily anonymně. Ty nejlépe hodnocené postoupily do pražského finále, kterého se účastnilo deset kuchařů z celé republiky,“ popisuje průběh šéfkuchařka. Olomouckou nemocnici reprezentovala Zuzana Venská. „Je jednou z našich nejlepších kuchařek,“ vysvětluje nominaci jednoduše Simona Grigárková.

Zuzana Venská přiznává, že den před soutěží byla hodně nervózní. „Ani tak ne ze samotného vaření jako ze všeho okolo, ze soutěžní atmosféry nebo z prezentace jídla před porotou. Ta ale nakonec byla příjemná, protože mi hodně pomohl moderátor,“ popisuje průběh soutěže. Na přípravu patnácti porcí krůtí kapsy měla dvě hodiny. „Minulý týden jsme kapsu mimochodem měli v nemocnici v jídelníčku a porcí jsme dělali sedm set,“ směje se Zuzana Venská. Právě počtem strávníků FN Olomouc vysoce převyšovala ostatní účastníky finále. „Někteří vaří pro osmdesát lidí, nejvíc bylo tři sta porcí. U nás běžně připravujeme dva tisíce obědů,“ připomíná šéfkuchařka Simona Grigárková.

Že i v nemocnici lze připravit velice chutné jídlo, ostatně ocenila i porota. „Všichni si to pochvalovali. Jedna porotkyně mě moc potěšila, protože řekla, že by si přála, aby se tak vařilo ve všech nemocnicích,“ vzpomíná kuchařka FN Olomouc. Nakonec si za krůtí kapsu se špenátem, mozarellou a celozrnným kuskusem odvezla z Prahy pohár za třetí místo. Mohlo ale být ještě líp, kdyby při servírování využila čerstvou zeleninu. „Jenže my jsme se chtěli držet zadání a nenapadlo nás, že můžeme přidávat další ingredience podle vlastní fantazie,“ mrzí trochu Simonu Grigárkovou. „Alespoň máme zkušenosti a využijeme je příště,“ dodává odhodlaně. Znamená to, že by se do soutěže přihlásila i Zuzana Venská? „Kdybyste se mě zeptali před soutěží, řekla bych, že v žádném případě. Ale teď už jsem rozhodnutá, že pokud dostanu příležitost i v dalším roce, jdu do toho,“ říká s úsměvem.

Recept

Krůtí kapsa se špenátem, mozarellou a celozrnným kuskusem

Krůtí plátek lehce rozklepeme, následně mírně osolíme, okořeníme. Na jednotlivé plátky klademe spařený ochucený listový špenát, vajíčka (předem umíchaná na pánvi - smaženice), obdélníček mozzarelly a proužky červené kapie. Takto připravený plátek naplníme a smotáme na kapsu. Horní část kapsy opět lehce okořeníme. Jednotlivé kapsy pokládáme na předem připravený a vymazaný plech. Pečeme na 140 stupňů a 37 až 40 minut
v konvektomatu.

Cibulku zpěníme na tuku do zlatavé barvy, přilijeme výpek z krůtí kapsy a lehce zaprášíme moukou. Vzniklou nahnědlou omáčku dobře promícháme a dochutíme.

Kuskus uvaříme v mírně osolené vodě (celozrnný kuskus nespařujeme vzhledem k jeho hrubší struktuře). Podáváme na talíři s kopečkem celozrnného kuskusu, ozdobený lístkem / srdíčkem polníčku.

Další články