Lanýžové degustační menu

Historie olomouckých kašen: Herkulova kašna

Historie olomouckých kašen: Herkulova kašna

foto: Lukáš Blokša

28. 11. 2020 - 10:50

Olomoucké kašny se spolu s radnicí a orlojem, Sloupem Nejsvětější Trojice, Dómem, parky, zoologickou zahradou a dalšími historickými i přírodními krásami řadí mezi věci a místa, za kterými do hanácké metropole přijíždí turisté. V historickém centru Olomouce je skupina kašen. Pojďme se společně podívat do jejich historie.

Díl 5.: Herkulova kašna
 
Herkulova kašna na Horním náměstí je druhou nejstarší olomouckou kašnou. Podobně jako její starší předchůdkyně ji vytvořila autorská dvojice sochaře Michaela Mandíka a kameníka Václava Schülera. 

Ústřední postavou kašny je mytologická postava bájného antického hrdiny Herkula, která byla vytvořena v roce 1687, tedy čtyři roky po nejstarší kašně. Celá kašna byla hotová o rok později, na jaře. V pramenech se podobně jako u Neptunovy kašny dochovala objednávka olomoucké městské rady, díky archivním dokumentům je tedy známo, že v případě druhé kašny byla objednávka velmi konkrétní – obsahovala přesné požadavky na podobu sousoší.

Zajímavé je, že místo, kde je kašna dnes, není původní. Kašna totiž v době dokončení stávala na místě sloupu Nejsvětější Trojice. Tomu kašna ustoupila v roce 1716, stavitelé ji přesunuli na dnešní místo, před severní průčelí radnice s orlojem.

Kameník Václav Schüler použil pro nádrž kašny obdobné půdorysné schéma jako u kašny první – základní čtverec má strany prolomené půloválem. Socha Herkula v nadživotní velikosti s kyjem v pravé ruce (původně měl meč) je umístěna na kamenných pilířích uprostřed nádrže. V levé ruce drží hrdina šachovanou orlici – symbol města, přičemž bojuje s lernskou hydrou. Na těle hydry zanechal autor sousoší svou signaturu „Mandik“.

Další články