Zde může být vaše reklama.

Projekt Girls Day: Středoškolačky testovaly mužské profese

Projekt Girls Day: Středoškolačky testovaly mužské profese

28. 04. 2016 - 00:00

Pozor, jedná se o článek staršího data a pod předchozím vydavatelem novin. Uvedené informace již nemusí být aktuální.

28. dubna 2016 proběhl ve společnosti TESCO SW interaktivní den pro studentky středních škol. Jednalo se o akci v rámci mezinárodního projektu Girls Day, který se koná každoročně v šestnácti zemích Evropy. Cílem projektu bylo středoškolačky inspirovat k výběru perspektivních technických oborů, které jsou obecně vnímány spíše jako mužské.

Celou akci organizačně zajišťovala nezisková společnost BEA 4 Junior, která se zabývá podporou podnikavosti žáků základních a středních škol a realizuje v kraji mnoho vzdělávacích aktivit.

Pro účastnice Girls Day v TESCO SW byl připraven bohatý program. V úvodních příspěvcích zástupců TESCO SW se studentky dozvěděly, jak se vyvíjí a vyrábí software a jaké profese se na těchto procesech podílejí, ale například i to, že ženy jsou v této společnosti zastoupeny ve více než 20 % či jak vznikl název této společnosti, který je často zaměňován.

Poté následovalo představení několika IT specialistek. Analytičky, testerky, konzultantky, implementátorky ale třeba i právnička seznámily studentky s tím, jak se k IT profesi dostaly, co jejich práce obnáší a odpovídaly na nejrůznější zvídavé dotazy. Debatovalo se tak například o potřebném vzdělání pro tuto práci, osobních schopnostech, ale i o tom, jak zvládají tyto mladé ženy stres a jaké panují vztahy na pracovišti, kde je převaha mužů.

„Očekávala jsem, že dnešní den bude probíhat tak, že nám odpřednáší něco tři staří pánové, kteří programují. A o to víc jsem byla překvapená, když to byly úplně normální holky, které ta práce hodně baví navíc je velmi zajímavá.  Já jsem si vždycky myslela, že je to jen nudné programování,“ uvedla studentka Barbora Konečná z Gymnázia Čajkovského Olomouc.

„Já jsem si myslela, že přijdeme a sedneme si do velké učebny, do sálu a budeme poslouchat nějaké prezentace, ale nakonec to je velmi zajímavé,“ dodala Michaela Lepařová, rovněž z Gymnázia Čajkovského Olomouc.

Program byl zavržen prohlídkou technických prostor moderního BEA campusu Olomouc a multimediálního centra BEA campus channel, kde si dívky mohly samy vyzkoušet, jaké to je stát před kamerou a číst tex ze čtecího zařízení, namluvit voiceover či jak se zpracovává audiovizuální obsah.

„ Nikdy jsem v takovém studiu nebyla, tak jsem z něj úplně nadšená, jen jednou jsem se jako publikum účastnila natáčení dětského pořadu,“ reagovala Michaela Lepařová z Gymnázia Čajkovského Olomouc na nové prostory multimediálního centra BEA campusu channel.

-age-

Další články