Vánoční trhy byly úspěšné, lákala rozhledna i kluziště
Poslední adventní neděle nabízí ohlédnutí za Vánočními trhy. Ty mají před sebou program už jen do…
01. 09. 2019 - 06:00
Popularizační centrum vědy Pevnosti poznání Univerzity Palackého zve o víkendu 7. a 8. září do rozmanitého světa hub. Návštěvníci se podívají na houby pod mikroskopem, v chemické laboratoři odhalí jedovaté látky nebo si vyrobí originální pytlík na sušené houby. V dvoudenním tematickém programu nebude chybět ani mykologická poradna a výtvarné aktivity pro nejmenší účastníky.
Lektoři se zaměří také na fenomén chalupaření, téma psychedelie nebo plísňové choroby lidského těla. Program vznikl ve spolupráci s odborníky z přírodovědecké fakulty a Vojenské
nemocnice Olomouc. Akce je zdarma v rámci běžného vstupného do jednotlivých expozic. „Houby v historii vzbuzovaly obavy, a byly dokonce považovány za výtvor ďábla, který pouze mate botaniky. Tato doba je pryč a houby svou velkou rozmanitostí, neuvěřitelnou bizarností tvarů a způsobů obživy právem vzbuzují zájem a obdiv nejen odborných mykologů, ale i široké veřejnosti. V Pevnosti chceme poodhalit závoj, za kterým lze vidět mikroskopické struktury hub, seznámit se s širokým spektrem jejich účinků nebo blíže porozumět tomu, proč a jak houby způsobují choroby rostlin,“ zve na program Barbora Mieslerová z katedry botaniky.
Součástí víkendového programu bude mykologická poradna s profesorem Vítězslavem Bičíkem. Zájemci tak mohou do muzea přinést houby, které nedokáží pojmenovat nebo si nejsou jistí, zda jsou skutečně jedlé. Poradna bude v neděli od 10 do 12 a od 13 do 17 hodin. Zajímavým zpestřením programu bude výstava realistických modelů hub nazvaná Mykokosmos. Chemici Pevnosti poznání si pro návštěvníky připravili zajímavý badatelský úkol. V laboratoři si zájemci mohou analyzovat houby i samotnou půdu, ve které organismy rostou. V expozici Světlo a tma zase porovnají některé zdroje světla, například světluška a houba versus úsporná žárovka. „V expozici si ukážeme, že i houby dokáží vydávat viditelné světlo. Budeme se zajímat o to, zda bychom houby mohli použít jako ochranný štít proti vesmírné radiaci,“ doplnila koordinátorka expozice Anna Krčmářová. Ve výtvarné dílně se zase bude vyrábět plátěný pytlík na sušené houby a magnetické hříbky. Návštěvníci uvidí také krátký česko-americký film Kdo je kdo v mykologii režisérky Marie Dvořákové. Tento film získal studentského Oscara. Vypráví o mladém trombonistovi, který se ocitne v pokoji plném bující plísně. Autoři programu se budou věnovat fenoménu chalupaření. Kdy u nás tato záliba vznikla a které době se říkalo „Zlatá doba chalup“. „Traduje se, že každý pátý dům v České republice je využíván k rekreačním účelům. Český národ je díky tomu na předních místech ve světě v oblibě chalupaření. Také se budeme bavit o skvělém hnutí českých trampů,“ řekl Tomáš Arnold, koordinátor historické expozice.
Poslední adventní neděle nabízí ohlédnutí za Vánočními trhy. Ty mají před sebou program už jen do…
I když je případ zatím v šetření, vše nasvědčuje tomu, že viníkem je řidič. Jde o dopravní nehodu,…
Výraznou olomouckou stopu mělo slavnostní vyhlášení 29. ročníku prestižní soutěže Českých 100…
Olomouc - Část úředníků olomouckého magistrátu by se měla do dvou let přestěhovat do budovy pošty v…
Olomouc – Dnes začíná platit na železnici nový jízdní řád. Co nového přináší v regionu? Nic…
Určitě vám neunikla rozsáhlá přestavba jedné z budov na třídě Kosmonautů v Olomouci přímo naproti…