Státní lesy dodají dřevo zaplaveným domácnostem
Olomouc - Státní lesy pomohou zaplaveným domácnostem na severu Moravy, které přišly během…
26. 09. 2024 - 20:30
Olomouc – S posunem organizace veřejné dopravy do 21. století začal od září Olomoucký kraj. Služba s názvem FlexOK nabízí lidem na zavolání dopravu minibusy v místech a časech, které občanům vyhovují více, než spoje pevně dané jízdními řády a zastávkami. Pilotní projekt nyní zkoušejí v Lipníku nad Bečvou a okolních obcích.
„Doprava bude zajištěna pomocí mikrobusů. Lidé si je objednají přes jednoduchou a přehlednou aplikaci, podobně jako taxi. Chceme tak docílit toho, aby se veřejná doprava stala četnější a dostupnější, a to hlavně v okrajových částech kraje, kde tomu tak dosud nebylo,“ uvedl olomoucký hejtman Josef Suchánek.
Pokud se provoz osvědčí, chce krajská radnice projekt postupně rozšířit i do dalších regionů, kde je dnes dopravní obslužnost omezená. Systém operativní dopravy je podle hejtmana nejen flexibilnější, ale po předpokládané optimalizaci klasických linek i ekonomičtější při výrazně lepším pokrytí regionu.
FlexOK umožní cestujícím se během 15 minut dostat kamkoliv budou potřebovat. Lidé si v přehledné aplikaci na několik kliknutí objednají mikrobus, který pro ně přijede za pár okamžiků na takzvanou virtuální zastávku. Ta bude v blízkosti bydliště či aktuální polohy, kde se člověk zrovna nachází. Služba bude dostupná každý pracovní den mezi 7 a 19 hodinou.
„Systém je jednoduchý a intuitivní. Cestující v několika málo krocích zadá, odkud kam chce odvézt, a aplikace jej navede na místo, odkud jej FlexOK přepraví spolu s ostatními. Díky chytrým algoritmům se upravuje trasa i provoz tohoto spojení v průběhu cesty. Mám velkou radost, že můžeme inovaci ve veřejné dopravě zajistit cestujícím i v Olomouckém kraji,“ doplnil Dominik Janík, šéf start-upu CITYA, který projekt připravil již pro pardubický a liberecký region.
Služba nabízí řadu výhod – lepší dostupnost pro lidi v odlehlých částech regionu nebo nižší náklady na provoz. Velké a často i poloprázdné autobusy s pevnými trasami by totiž mohly vystřídat menší a úspornější mikrobusy s dynamickými trasami. Současně systém umožňuje zpřístupnit veřejnou dopravu lidem s pohybovým omezením a zajistit jejich dopravu na místo dle potřeby.
Dominik Janík vysvětluje, že dopravní potřeby lidí se změnily. A kvůli tomu je třeba zvolit i nové nástroje. "Zvykli jsme si, že vytáhneme z kapsy mobil, objednáme si jídlo a do hodiny ho máme doma. Čím dál více lidí cítí podobnou potřebu i u dopravy - nejen té individuální, ale i hromadné. Abychom občanům vyšli vstříc, je potřeba do veřejné dopravy vpustit umělou inteligenci a nechat ji řídit více algoritmy, méně zkreslenými dojmy lidí," uvedl Janík.
Integrovaný dopravní systém Olomouckého kraje (IDSOK) pokrývá svými 131 tarifními zónami všech 402 obcí na území Olomouckého kraje. V roce 2022 IDSOK evidoval v linkových autobusech, vlacích a vozidlech MHD 57,961 milionu přepravených cestujících.
Olomouc - Státní lesy pomohou zaplaveným domácnostem na severu Moravy, které přišly během…
Olomouc – Hotovo, konec jednání! Po týdnu si hnutí ANO, které minulý víkend zvítězilo v krajských…
Litovel – Až do konce října by se neměli lidé vydávat do některých částí Chráněné krajinné oblasti…
Olomouc – Hnutí ANO po čtyřech letech opět vyhrálo volby v Olomouckém kraji, což předpovídali…
Archeologové z Archeologického centra Olomouc odkryli na lokalitě v Nové Dědině u Uničova…
Olomouc – Nová sběrná místa, kde můžete darovat potraviny a materiální pomoc pro lidi, které…