Začaly opravy silnic a dálnic na střední Moravě
Olomouc – Až dokonce roku musejí řidiči počítat s řadou větších i menších oprav na silnicích a…
22. 04. 2020 - 13:05
V rámci iniciativy COVID19CZ vznikla aplikace eRouška, která v případě zjištění nákazy pomůže dohledat všechny, kteří se potenciálně mohli nakazit.
“Všichni se chceme vrátit k našemu běžnému životu a chceme, aby plošná karanténa co nejdříve skončila. Proto musíme každý, kdo může, pomoci hygieně dnešní situaci zvládnout. Přijali jsme za své nošení roušek na veřejnosti. Ale aby mohla plošná karanténa skončit co nejdříve, musí být každý z nás schopen co nejrychleji a nejpřesněji předat seznam osob, se kterými se setkal v posledních dnech před odhalením nákazy. A k tomu slouží nová aplikace eRouška. Je jednou ze složek Chytré karantény. Výrazně ulehčí a extrémně zrychlí hygienikům vyhledávání osob potenciálně nakažených koronavirem s naprosto minimálním dopadem na soukromí uživatele," popsal Vojtěch Komenda, jeden z autorů aplikace eRouška, která vznikla na platformě COVID19CZ jako součást Chytré karantény.
Aplikace funguje jako takový automatický notýsek, do kterého se zapisují anonymní ID zařízení ostatních lidí, se kterými jste se potakli. "Tento notýsek je uložen jen ve vašem telefonu a o odeslání hygieně rozhodnete jen vy sami, pokud vás o to pracovník hygieny požádá. Tento přístup neeviduje vaši polohu a není ve světě ojedinělý. Jeho využití již úspěšně běží v zemích jako Singapur, Jižní Korea a připravuje se na Slovensku a v zemích západní Evropy (Švýcarsko, Francie, …). Žádáme každého, kdo má vhodný telefon, aby nám s pomocí aplikace eRouška pomohl v boji proti koronaviru,” apeluje Komenda.
Aplikace funguje na základě Bluetooth technologie a ukládá si anonymní data o dalších telefonech s nainstalovanou eRouškou. Ukládá si také informaci, jak silný byl signál dalších telefonu, tedy vzdálenost mezi osobami. V případě zjištění nakažení koronavirem, pak uživatel hygienikům nasdílí data z aplikace. Pouze oni je mohou rozšifrovat a zjistit, s kým byl nakažený ve styku. Hygienici z aplikace zjistí pouze telefonní čísla potenciálně nakažených a budou je tedy moci kontaktovat. Tento způsob je mnohem rychlejší než manuální vyhledávání telefonních čísel.
“Lidem, kteří aplikaci chtějí používat, postačí, aby si ji nainstalovali do svého mobilního telefonu. Aplikace poté běží na pozadí se zapnutým Bluetooth a sbírá anonymizovaná data o mobilech ve svém okolí, které mají eRoušku také nainstalovanou,” vysvětluje Komenda.
Aplikace eRouška funguje v souladu se Zákonem o ochraně osobních údajů i nařízením GDPR.
“V porovnání s ostatními řešeními, která se v poslední době objevila na trhu nejen v Česku, ale také v zahraničí, spočívá výhoda eRoušky v tom, že ke svému fungování nevyužívá sběru informací o poloze zařízení a tím i šetří baterii telefonu. Aplikace navíc informace o setkání s dalšími zařízeními, která ji mají nainstalovanou, nikam sama neodesílá. A to až do okamžiku, kdy jí k tomu dá uživatel konkrétní pokyn. Všechna v aplikaci shromážděná data lze navíc manuálně smazat,” doplňuje Ing. Martin Půlpitel, který působí na Fakultě informačních technologií ČVUT a udělal nezávislý posudek aplikace. Půlpitel je zakladatel a ředitel technologické firmy Ackee.
Aplikaci je možné stáhnout v Google Play.
Olomouc – Až dokonce roku musejí řidiči počítat s řadou větších i menších oprav na silnicích a…
Mladeč – Člověk by nevěřil, co vše dnes zloději mohou ukrást. Občany Mladče na Olomoucku zcela…
Jeseník – Pravidlo, že dvakrát do stejné řeky nevstoupíš, se rozhodl porušit dvaačtyřicetiletý muž…
Olomouc - Vojenská nemocnice Olomouc se umístila na skvělém třetím místě v hodnocení nejlepších…
Hanušovice - Řidiči mířící do Jeseníků a na Staroměstsko mohou konečně využívat opravenou silnici…
Olomouc - Vlci, kteří se pohybují v Jeseníkách a sousedních pohořích, přivedli letos na svět…