Lanýžové degustační menu

Pugéty pro Floru nadchly, překvapily i zaskočily. Jarní etapa přilákala rekordní počet návštěvníků

Pugéty pro Floru nadchly, překvapily i zaskočily. Jarní etapa přilákala rekordní počet návštěvníků

30. 04. 2018 - 00:00

Pozor, jedná se o článek staršího data a pod předchozím vydavatelem novin. Uvedené informace již nemusí být aktuální.

Za jarní etapou mezinárodní květinové a zahradnické výstavy Flora Olomouc 2018 se pro letošní rok zavřely brány. V návštěvnících však jistě ještě doznívají zážitky a dojmy z nevšedně prožitých čtyř dnů na květinové Floře. Novodobé pojetí hlavní expozice v pavilonu A „Pugét pro Floru“ vzbudilo mezi návštěvníky emoce.

Mnohými bylo přijato s nadšením, s úsměvem na tváři, s vráskou zamyšlení na čele, ale i s nevolí a s nesplněným očekáváním. Narozeninové pugéty si závěrem výstavy návštěvníci vytančily a odnesly s sebou domů. Nejnavštěvovanější výstava roku však nabídla mnohem více. Počasí hrálo vystavovatelům do karet, osázeným záhonům jarním aspektem už ale méně. I díky slunečným jarním dnům branami jarní Flory prošlo přes 60 tisíc návštěvníků.

Banner Florcenter

Hlavní expozice v pavilonu A krajinářské architektky Lucie Radilové byla po celou dobu výstavy skloňována ve všech pádech. 600 kytic „levitujících“ nad hlavami návštěvníků, kteří měli možnost přivonět si, dotýkat se, fotit, kytice roztočit či rozhoupat, zkrátka příležitost zastavit se v prostoru a vnímat expozici všemi smysly. Nejen sociální sítě olomouckého výstaviště zaplavila velkou měrou nevole, ale i nadšení návštěvníků z prolomení výstavnické tradice. „Na Floře se nám moc líbilo, bylo tam všechno, co jsme chtěli, odcházeli jsme se spoustou kytek a bylinek a užili jsme si hezký den. Park je nádherný, seděli a leželi jsme na trávě pod stromy. Klobouk dolů. Pavilon A je krásný, vtipný, moderní, byli jsme nadšení,“ podělila se o své dojmy návštěvnice Olga Pečenková. Výstava svým novodobým pojetím nalákala k návštěvě i řadu odborníků a architektů z celé České republiky. „Na základě velkého pozdvižení, které vyvolala hlavní expozice v pavilonu A jsem se zašel podívat na místo a bylo to nádherné. Jarní tajemství. Hodiny by se dalo procházet, či jen sedět, odpočívat, nechat se ukolébat přítomným okamžikem tak pomíjivé krásy,“ uvedl k výstavě jeden z předních olomouckých architektů. Sama autorka „Pugétu pro Floru“ Lucie Radilová v rámci čtvrtečního slavnostního zahájení či pátečního retrovečera představila svou expozici dokonale: „Mottem instalace je kytice, symbol jedinečnosti i pomíjivosti, který člověka provází po celý život. Každá zavěšená kytka v prostoru je originál. Líbí se mi surová architektura pavilonu spojená s křehkostí květin. Návštěvníci se ocitají v mraku kytic a mají absolutní svobodu, jak mohou do expozice „vstoupit“. Je jen na nich, jak si otevřenou výstavu užijí,“ řekla Radilová. Záplavu kytic doplnila hra světel a hudba ušitá výstavě na míru. Veškeré vystavené „Pugéty pro Floru“ si závěrem výstavy v neděli odpoledne mohli návštěvníci netradičně vytančit a odnést s sebou domů. Roztančený pavilon A zaplnili návštěvníci od dětí, před maminky s kočárky až po nejstarší 82letou návštěvnici.

Výstava v pavilonu A byla věnována 60. výročí, stejně jako nové expoziční záhony cibulovin u pavilonů G a H. Spolu s dalšími rozkvetlými záhony v Rudolfově aleji, v Holandské zahradě či v Bezručových sadech nejednomu návštěvníkovi připomněly časy, kdy vždy na jaře Floru zaplavily barevné koberce cibulovin. Sluníčko bylo příjemné pro návštěvníky, jarní kytky však již závěrem výstavy napovídaly, že léto je zde.

Jarní etapa Flory Olomouc 2018 ale nepředstavovala jen pavilon A. Lidé mohli po celou dobu výstavy navštívit zajímavé nejen květinové workshopy i inspirativní přednášky. Přehlídku jarních květinových výpěstků nabídl v pavilonu C Český zahrádkářský svaz spolu s oblíbenou poradnou. Na ukázky dřevěných prvků lákal Pavilon E expozicí pod názvem Dřevo v zahradě, kde poutavá výstava přiblížila tradiční i netradiční použití dřeva v zahradě i interiéru. Vystavené exponáty je možné zakoupit v online prodejní aukci až do 3. května a výtěžek expozice bude použit na speciální pomůcky pro sedmiletou Lucinku. V ceně vstupného byl i vstup na unikátní exotickou výstavu v palmovém skleníku s názvem Tajemná Indonésie aneb Nová Guinea – Tamtamy času. Atraktivní fauna i flóra, tajemný tropický prales plný rituálních masek, totemů a záhad, stromové chýše, mumie aj. To vše ve spolupráci s CK Livingstone Rudolfa Švaříčka bude k vidění až do 31. října 2018. Snad nebylo zahrádkáře a pěstitele, který by si nevybral v záplavě květin, bylin, semen, okrasných rostlin či školkařských výpěstků v rámci Jarních zahradnických trhů. V pavilonu G a na venkovních plochách Smetanových sadů mohli návštěvníci navštívit veletrh drobné zahradní mechanizace, zahradnických pomůcek a dalších potřeb Hortifarm. V pavilonu H člověk pookřál pohledem na jarní odchovy malých hospodářských zvířat, které vystavoval Český svaz chovatelů – ZO Kožušany pod názvem Mláďata našeho venkova. Celkově vystavovalo na 350 vystavovatelů na ploše více něž 9000 m².

Mnozí si chvíle strávené na Floře užili plnými doušky a nenechali si ujít ani doprovodný program v podobě odpočinkových zón Iniciativy Zaparkuj UP Olomouc či deníku Blesk, kde si především malí návštěvníci přišli na své. Na Sambě za palmovým skleníkem zase moderátor Vladimír Vlach zval v pátek a sobotu na pódium řadu inspirativních osobností. Velký ohlas se vznesl po koncertě Světlany Nálepkové, která posluchače dojala svými francouzskými chansony, ale i pobavila historkami z cestování. Sobotní odpoledne ovládla pódium Daniela Šinkorová a v neděli moderátorský hlas Ladislava Dobeše zval k pódiu především dětské publikum.

-age-

Další články