Na olympiádu do Paříže jedou i sportovci z olomoucké univerzity
Olomouc – Hned pětice sportovců svázaných s olomouckou Univerzitou Palackého zasáhne do bojů o…
20. 07. 2021 - 13:53
Chovný pár čápů černých v olomoucké zoologické zahradě na Svatém Kopečku si postavil hlavu a navzdory tomu, jak je u nich zvykem, si postavil hnízdo na zemi, ve stínu stromů rekonstruované voliéry Bábovka. Ze čtyř vajec, které samička snesla, se mezi 11. 14. červnem úspěšně vylíhla tři mláďata. A podle informací ze zoo jim už od narození náramně chutná. V Olomouci se ale dlouho nezdrží, budou buď převezeni do chovného programu jiné zahrady, případně vypuštěni do volné přírody.
„Mláďata budou zapsána do plemenné knihy, nakroužkována, poté podle rozhodnutí koordinátora chovu zařazena do chovného programu jiné zahrady, případně vypuštěna do volné přírody,“ prozradila možné osudy mláďat zooložka Libuše Veselá.
Zatím se ale mláďata mohou nerušeně cpát dobrotami, které jim zahrada nabízí. "Krmná dávka v naší zoo se skládá z nakrájených sladkovodních ryb, kuřecích srdcí, myší, kousků kuřat a různých druhů hmyzu. V těchto dnech jsou již k vidění z vnitřního prostoru Bábovky, jak se začínají samostatně pohybovat kolem hnízda napravo od 'čedičové' skály," uvedla mluvčí zahrady Iveta Gronská.
Čáp černý má v zahradě na Svatém Kopečku dlouhou historii. První exemplář chovala zoo už v šedesátých letech. S mláďaty se ale dosud zadařilo pouze jednou, konkrétně v roce 2007.
Kdo je čáp černý?
Čáp černý je chráněný a vzácný. Stavbou těla je o něco menší než čáp bílý, je převážně černého zbarvení s kovovými odlesky, bílým břichem, červeným zobákem a nohama. Mláďata jsou po vylíhnutí zabalené v bílém prachovém peří, mají žlutý zobák a zelenkavé nohy. Dospělí samci mají zbarvení pestřejší, zatímco samice jsou matné.
Své soukromí si čáp černý chrání více, než jeho příbuzný čáp bílý. I přesto se může na pozorovatelům na loukách v okolí lesů poštěstit. Hnízda si běžně stavějí vysoko v korunách stromů, v hloubi lesa, ale například i na skalních římsích. Rozšířený je v Africe, Asii i Evropě. Živí se z velké části rybami, nepohrdne ale ani obratlovci, případně drobnými savci. Samice snáží běžně 2 až 4 vejce, občas ale i šest vajec. Mláďata se klasicky líhnou mezi 31. až 33. dnem.
Co jste možná nevěděli o čápovi černém
Čáp černý se před příchodem zimy do Evropy stěhuje do teplých krajů v Africe, jižně od saharské pouště, případně léta také ze severní do jižní Asie. Tahy čápů se monitorují pomocí tzv. odečítacích kroužků s unikátním kódem pro každého jedince, který je čitelný dalekohledem na větší vzdálenosti.
Olomouc – Hned pětice sportovců svázaných s olomouckou Univerzitou Palackého zasáhne do bojů o…
Olomouc – O čtyři samce a čtyři samice se rozrostlo v minulých dnech stádo sobů polárních v…
Loštice – Oblíbené olomoucké tvarůžky, jedinečný aromatický sýr populární doma i ve světě, jsou na…
Rok 2020 byl kvůli covidovým restrikcím pro mnoho lidí silným šokem, který mnohdy přinesl změnu…
Během včerejšího dne se na svou cestu za oceán vydal z olomoucké zoologické zahrady jeden z dnes…
Ve středu vyjde další číslo Hanáckého Večerníku, ve kterém se opět vrací recepty, které zvládnete…